صفحه اصلی پورتال > مرکز آموزش > سرور آپدیت نود 32 > چگونه به ویروس های باجگیر آلوده نشویم؟


چگونه به ویروس های باجگیر آلوده نشویم؟
ویژگی اصلی ویروس‌های باجگیر، رمزگذاری بر روی فایل‌های مهم ذخیره شده بر روی کامپیوتر و قفل کردن آنهاست.

متأسفانه یا خوشبختانه، پیشگیری اولیه در برابر نفوذ، تنها راه چاره ما برای مقابله با بدافزارهای جدیدیست که به ویروس های باجگیر یا Ransomware معروف شده اند؛ چون به محض ورود می‌توانند فعالیت تخریبی خود را آغاز کنند و اینجاست که دیگر کار از کار گذشته است.

تاکنون صدها گونه شایع و خطرناک از بدافزارهای باجگیر، توسط شرکت‌های امنیتی کشف شده، هر چند، اخیراً گزارش هایی نگران کننده از افزایش قابل توجه انتشار و فعالیت آنها نیز منتشر شده است.

به گزارشهای اعلام شده به شرکت ، ویژگی اصلی ویروس‌های باجگیر، رمزگذاری بر روی فایل‌های مهم ذخیره شده بر روی کامپیوتر و قفل کردن آنهاست به شکلی که کاربر یا مدیر سیستم امکان اجرا، مشاهده یا حتی دسترسی به محتویات آنها را نداشته باشد.

فایل‌های قفل شده توسط ویروس های باجگیر شامل فایل های صوتی و تصویری اسناد متنی مانند فایل های .docx ، .pdf یا .pptx و سایر فایل های کاربردی است که معمولاً برای خود کاربر و نه رایانه او حیاتی هستند.
متأسفانه ماهیت عملیاتی Ransomware ها به شکلی است که پس آلوده کردن سیستم و رمزگذاری فایل ها، امکان بازیابی یا نجات فایل های کدگذاری شده را نیز از بین می برد؛ هر چند که برخی از انواع ویروس، در صورت پرداخت اینترنتی پول درخواستی توسط کاربر،کلید رمزگشایی را در اختیار وی قرار داده و حتی به او کمک می کنند تا فایل های قفل شده خود را بازیابی کند.

به هرحال در اغلب موارد فایل های رمز گذاری شده، قابل بازیافت نخواهند بود. بنابراین شرکت توکا شرق (تنآپ) به تمامی کاربر های خانگی و اداری توصیه می کند که:

۱. از تمام اطلاعات و فایل های مهم خود یک نسخه پشتیبانی - backup به صورت هفتگی و حتی روزانه در اختیار داشته باشید.برنامه های زیادی در این خصوص وجود دارد که به کاربران و مراکز سازمانی برنامه هایی مثلDropbox Professional Backup یا Acronis Business Backup را پیشنهاد می کنیم.

۲. بابت باز گشایی فایل های قفل شده خود، هرگز هزینه ای پرداخت نکنید. اغلب برنامه های باجگیر با فریب کاربران، آنها را مجبور به پرداخت هزینه تعیین شده می کنند اما پس از آن، هیچ یک از فایل های از بین رفته را بر نمی گردانند.

۳. حفره های امنیتی موجود در سیستم های عامل و برنامه های مهم کاربردی را مدیریت کنید. ویروس هایی مثل CryptoDefence یا CTB-Locker با سوء استفاده از نقص ها و حفره های امنیتی به درون رایانه ها نفوذ می کنند. کاربران خانگی و اداری می توانند از تمام برنامه های ضدویروس ESET ، استفاده نموده و به طور خودکار حفره های امنیتی را پوشش دهند.

۴. توجه به مواردی مثل کلیک نکردن بر روی لینک های ناشناس و مشکوک، بازنکردن ایمیل های ناشناس و مشکوک، عدم دانلود برنامه ها و نرم افزارهای ناشناس یا مشکوک را جدی بگیرید.

۵. از نرم افزارهای ضدویروس مجهز به "ابزار پیش شناسایی" بدافزار استفاده کنید. این ابزار باعث می شود تا بدافزار باجگیر و خطرناک روی سیستم کاربر هرچند جدید باشد، با استفاده از تحلیل رفتاری آن توسط نرم افزار ضدویروس شناسایی و فوراً قرنطینه شود.

۶. از قابلیت System Restore و یا Previous Versions در سیستم عامل ویندوز استفاده کنید. با تعریف نقطه های بازیابی فایل ها Restore Points به صورت دائم می توانید حتی در صورت قفل شدن و نابود شدن فایل هایتان، آن ها را به آخرین نقطه تعریف شده در بخش System Restoreبرگردانید. بنابراین با تعریف روزانه نقطه های بازیابی از شر ویروس هایی که اطلاعات و اسناد مهم شما را هدف می گیرند مصون بمانید.

7. از نرم افزارهای مجهز به Application Control، استفاده کنید. این ابزارها می توانند با ایجاد یک فهرست سفید از برنامه های مورد نظر شما، از اجرای برنامه های ناخواسته و مزاحم مانند بدافزارها جلوگیری کنند.

8. در صورت آلودگی سیستم ها به بدافزارهای باج گیر مانند CryptoLocker یا CTB-locker حتما قبل از انجام بازیابی فایل های رمزگذاری شده (توسط Backup، System Restore و ...) از پاکسازی کامل ویروس و عدم آلودگی سیستم مطمئن شوید. به این منظور هم در کامپیوترهای خانگی و هم درسیستم های سازمانی می توانید از ابزار ویروس یاب آنلاین ESET استفاده نمایید و پس از پاکسازی آلودگی، فایل های قفل شده را بازیابی کنید.

و توصیه نهایی این که متاسفانه در بیشتر موارد امکان بازیابی مستقیم فایل های قفل شده وجود ندارد بنابراین یا با رعایت جوانب سفت و سخت حفاظتی از نفوذ ویروس های باجگیر جلوگیری کنید و یا همواره یک نسخه پشتیبان جدید از اطلاعات و اسناد مهم خود در اختیار داشته باشید.

 

همکاران ما و گروه پشتیبانی تنآپ آماده ارائه راهکار و راهنمایی و پاسخگویی به سوالات شما هستند از این جهت می توانید از طریق لینک ذیل اقدام نمایید.

 

.:: ثبت درخواست و راهنمایی ::.آیا این پاسخ مفید بود؟

افزودن به علاقه مندی ها افزودن به علاقه مندی ها    چاپ این مقاله چاپ این مقاله

خوانده شده